Aktuálne


Nože v rotačných kosačkáchKosenie s ostrým nožom!

Ako je už zvykom, keď sa na jar ukáže prvý pekný slnečný víkend, mnohí majitelia trávnikov vytiahnu kosačky a začínajú s údržbou.

Väčšina majiteľov kosačiek, však zabúda na brúsenie noža. Najpoužívanejšie v záhradách v okolí rodinných domov sú tzv. rotačné kosačky, či už benzínové alebo elektrické. Rotačné kosačky kosia trávu horizontálne uloženým rotujúcim nožom. (viď obrázok). Na takomto noži sa na jeho obidvoch koncoch nachádza ostrie, ktoré je potrebné pravidelne brúsiť. Ak sa brúsenie vykonáva zriedka, nebodaj vôbec, nôž sa príliš otupí.

Pri rotačných kosačkách sa kosenie vykonáva rotačným pohybom noža, pričom nôž má trávu (trávnaté steblá) odseknúť. Ak je nôž príliš otupený, tráva nie je odseknutá, ale „odtrhnutá“. V takomto prípade vzniká na trávnatých steblách oveľa väčšia rana, ktorá sa dlhšie zaceľuje (hojí) a tým je tráva vystavená dlhší čas možným infekciám a musí dať viac sily do obnovy.

V takom prípade je jedno, či vlastníte drahú benzínovú kosačku s pohonom a veľkým zberným košom, alebo lacnú elektrickú kosačku s úzkym záberom. Ak nôž pravidelne nebrúsite, kvalita kosenia bude nízka a tráva bude viac trpieť. Pri pravidelnom brúsení noža Vám tento úkon zaberie niekoľko minút a postačí Vám pilník a oslička. Ak sa nôž príliš otupí, je výhodnejšie použiť brúsny kotúč. Dôležité je tiež, aby bol nôž zbrúsený na obidvoch stranách rovnako. Pretože ak by bola jedna strana zbrúsená viac, nôž nebude vyvážený a pri rotačnom pohybe by sa mohlo znehodnotiť ložisko a i.

Nože rotačných kosačiek- detailNôž- detailNôž- detail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pri údržbe kosačky však netreba zabúdať na bezpečnosť. Elektrické kosačky nezabúdajte vždy odpojiť zo siete. Pri motorový kosačkách nesmie byť naštartovaný motor. Práca a údržba kosačky sa môže zdať jednoduchá, no často aj veľmi nebezpečná. Preto Vám odporúčam si poriadne preštudovať návod!


 

Vygenerované za: 0.04 sekúnd
308,658 návštev