Záhradné stavby

 

Plot

Pri plánovaní záhrady by ste nemali zabúdať na záhradné stavby. Či už sú to skladovacie priestory, pergoly, okrasné stavby a zátišia, alebo garážovacie prístrešky a garáže, oplotenie, skleníky a studené pareniská, kompostéry, zimné záhrady, vodné stavby alebo detské kútiky, mali by ste si uvedomiť, že tieto stavby sú dôležitou súčasťou vašej záhrady. Preto pri plánovaní záhrady nezabúdame na takéto stavby. Snažíme sa zistiť, čo bude pre vás dôležité a jednotlivé stavby začleníme do projektu, tak aby nepôsobili ako rušivý prvok, ale boli začlenené do celkovej kompozície, či už tvarom, veľkosťou, umiestnením alebo aj farebne, prípadne doplnené výsadbou.


Skladovacie priestory

Kam so záhradníckym náradím, letným nábytkom v zime, bicyklami a inými predmetmi, ktoré používate v záhrade, to je celkom bežný problém. Ako sa rodina rozrastá, vzniká otázka, čo s odloženými hračkami, a pribúda výbava na voľné chvíle. K zoznamu pridajme aj kosačku, prípadne valec, ktoré vám veľakrát zaberú viac priestoru ako by ste si mysleli. Nezabudnite ani na hnojivá na trávnik, či pesticídy, prípadne záhradnícke čižmy a skončíte pri probléme skladovania. Stavbu vám individuálne naplánujeme. Odporúčame skôr jednoduchú stavbu, ktorá sa vám hodí do pôdorysného plánu, a budete prekvapení, aká nenápadná môže byť takáto úžitková budova. Poradíme vám, kam s umiestnením smetného koša alebo skrinky na plynomer a elektromer. Jednoduché stavbičky, ktoré ukrývajú takéto veci, sú zanedbateľné, aj keď tiež posilnia, spevnia celkový plán záhrady.

Stavba
Pergoly

Stavba pergoly je jednoduchý a veľmi účinný spôsob, ako spojiť vonkajší a vnútorný priestor, keď ju budujeme ako zväčšenie obytnej plochy k stene. Konštrukciou pergoly nad terasou vám vytvoríme akúsi vonkajšiu miestnosť, miesto, kde budete skôr vo vnútri priestoru než na ploche. Veľakrát má takáto stavba funkciu predvádzať rastliny, než byť ich oporou , dovoľte im teda, aby sa stali dominantou pergoly, a nie len nenápadným detailom stavby. Keď usúdime, že vo vašej situácií bude drevo priťažkým materiálom na horizontály, môžeme použiť napríklad aj napnutý drôt. Koreň hrozna alebo chmeľ plaziaci sa po drôtoch dáva v lete tieň a v zime prepúšťa svetlo.

 

 

 

Vygenerované za: 0.05 sekúnd
308,657 návštev